News
Biografia
Dyskografia
Zespoły
Wywiady
Sprzęt
Galeria
Teledyski
Forum
Kontakt
 


 

Musicollective


 

BIOGRAFIA


Grzegorz Skawiński urodził się 6 lipca 1954 roku w Mławie. W rodzinie państwa Skawińskich dzieci przychodziły na świat co siedem lat. Pierwsza była Barbara, a potem Zbigniew. Na końcu do dwójki rodzeństwa dołączył Grzegorz.Najmłodszy synek był ulubieńcem rodziców i babci. Pierwszą gitarę zrobił ze starej deski od łóżka, którą zżerały korniki. Grał w różnych zespołach amatorskich (m.in. ze swoim przyjacielem, szkolnym kolegą Waldkiem Tkaczykiem). Przez krótki okres czasu uczył się w Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku przy ul. Partyzantów, w klasie gitary prof. Barbary Czyż. W trakcie studiów na Uniwersytecie Gdańskim, grał w zespole Horoskop, jednak największą popularność osiągnął występując z zespołem...

Kombi

Na początku działalności znanej grupy Łosowski, Skawiński, Tkaczyk i Pluta grali rockowo i brzmienie gitary było podstawą wielu piosenek. Ale na trzeciej płycie (Nowy Rozdział) sześciostrunowy instrument zdominowany został przez klawisze. W momencie największej popularności Kombi Grzegorz postrzegano bardziej jako wokalistę niż gitarzystę. Liderem był Sławomir Łosowski, który narzucał granie elektronicznego popu. Grzegorz jako frontmen tego zespołu (gitarzysta i wokalista) zagrał tysiące koncertów w kraju, USA i wielu krajów europejskich.

Wyjazd

Przełomowym momentem w karierze Grześka stał się wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie na koncercie w Chicago zobaczył na żywo wirtuozów gitary. Obok mnie rozgrzewali się Paul Gilbert, Vinnie Moore i Steve Vai - wspomina Grzegorz. Strasznie mi wtedy dowaliło. Powiedziałem sobie, że nie tylko tak chcę, ale muszę tak grać. Już w Ameryce Skawiński zaczął myśleć o odejściu z Kombi i założeniu własnej kapeli, w której mógłby grać ulubioną muzykę ciężkiego, gitarowego rocka.

Skawalker

Od 1989 roku, po nagraniu pierwszej płyty solowej Skawiński (nawiasem mówiąc nie zawojowała rynku), rozpoczął działalność solową w zespole Skawalker z przyjaciółmi i znakomitymi muzykami Waldkiem Tkaczykiem i Zbyszkiem Kraszewskim. Już jako Skawalker z wielkim zapałem wzięliśmy się za nowy album. W jego przygotowanie włożyliśmy ogromne siły i środki - mówi Grzegorz. Album zatytułowany Skawalker powędrował za ocean. Na okładce znalazło się zdjęcie muzyków na tle polskiego samolotu bojowego. Anglojęzyczna płyta została wypuszczona na polski rynek, ale... bariera językowa i przeszłość lidera kapeli były najpoważniejszymi zarzutami. Kolejnym albumem nagranym pod szyldem Skawalkera była płyta Sivan. Po jej wydaniu dziennikarze docenili umiejętności lidera zespołu. W plebiscycie magazynu muzyków Gitara i bas w 1993 roku Grzegorz Skawiński został Najlepszym Gitarzystą w kategorii rock, a wśród Metalowców i Gitarzystów Akustycznych znalazł się na trzecim miejscu. Rok później Grzegorz zdeklasował rywali i wygrał aż w trzech konkurencjach: Gitarzysty Roku, Gitarzysty Rockowego i Gitarzysty Akustycznego, album Sivan zwyciężył jako Płyta Rockowa. Mimo sukcesów w rankingach płyta nie sprzedawała się najlepiej. Muzycy Skawalkera dopatrywali się braku komercjalnego sukcesu w wokalu Grześka, kojarzonym z Kombi. Rozpoczęto poszukiwania wokalisty, które jednak nie dały rezultatu. Skawalker przymierzał się do nagrania płyty. Przed sesją nagraniową los uśmiechnął się do zespołu, bo perkusista wypatrzył na jednym z koncertów utalentowaną dziewczynę. Dwa miesiące później osiemnastolatka pojawiła się na próbie i po kilku przymiarkach została przyjęta do zespołu, który zmienił nazwę na...

O.N.A.

Dla Grzegorza był to trudny moment, przez wiele lat przyzwyczaił się do roli frontmena, a Skawalker był przecież jego dzieckiem. Nowa wokalistka dała nam drugą młodość. Jakby ujęło nam 20 lat - tłumaczy Grzegorz. Debiutancka płyta O.N.A. znowu przyniosła Skawińskiemu laury w plebiscycie czytelników Gitary i basu. Rok później Grzegorz i jego nowy zespół zostali wyróżnieni w rankingu Gitarowy Top nominacjami aż w siedmiu kategoriach. Najlepszą Płytą Gitarową w podsumowaniu plebiscytu uznany został album Bzzzzz.W marcu 2003 ukazał się ostatni album To naprawdę już koniec 1995-2003 z największymi przebojami zespołu. 16 marca zespół zagrał pożegnalny koncert w warszawskim klubie Stodoła.

KOMBII

Wiosną 2003 roku, trzech członków legendarnego Kombi: Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta postanowiło powołać do życia formację pod nazwą KOMBII. Chociaż z wielu przyczyn zabrakło w nowym składzie czwartego założyciela Kombi: Sławomira Łosowskiego, grupa zamierza nawiązywać stylistycznie i artystycznie do dokonań Kombi z lat 1976-1992. Podstawowym celem KOMBII jest jednak tworzenie nowego repertuaru, nagrywanie nowych płyt i koncertowanie. Po dwóch miesiącach pracy zespół stworzył nowy program oparty na znanych przebojach takich jak: "Hotel twoich snów", "Linia życia", "Nasze rendez vous", "Nie ma zysku", "Kochać cię za późno", "Black and white" w zmienionych, nowych aranżacjach. Płyta "C.D.", która wydana została w 2004 roku. spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony słuchaczy, sprzedając się w 2005 w ilości ponad 120 tys. egzemplarzy.Pierwszym publicznym występem KOMBII był koncert w amfiteatrze w Wiśle, specjalnie na zaproszenie Adama Małysza i jego Fundacji. Następnie zespół wziął udział w finale "Szansy na sukces" oraz w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. 11 lipca 2003 odbył się wielki inauguracyjny koncert w Operze Leśnej w Sopocie, transmitowany na żywo przez TVP2. Sezon lato-jesień 2003 wypełniła trasa koncertowa po wielu miastach Polski, podczas której KOMBII było niezwykle entuzjastycznie przyjmowane zarówno przez starych, jak i nowych fanów. Na przełomie 2003-2004 zespół rozpoczął pracę nad tworzeniem premierowego materiału na nową płytę. W tym czasie nawiązał współpracę ze znanym producentem muzycznym Rafałem Paczkowskim (laureat Fryderyka 2003) i od marca rozpoczyna nagrywanie nowej płyty, której wydanie przewiduje na wrzesień 2004. Wiosną 2004 r. KOMBII podpisało wieloletni kontrakt płytowy z firmą UNIVERSAL. 25.10.2004 r. miała miejsce premiera płyty KOMBII "c.d.". Znalazły się na niej premierowe utwory, z których jeden – "Sen się spełni" – odnosił już sukcesy na listach przebojów. Tej jesieni zespół zagrał kilkanaście koncertów. Na początku 2005 roku zespół wyjechał na koncerty do USA i Kanady. Koncerty bardzo się podobały tłumnie zebranej publiczności. W lutym w sklepach muzycznych pojawiła się reedycja płyty "c.d.". Specjalne dwupłytowe wydanie zostało wzbogacone o 11 największych hitów zespołu z lat osiemdziesiątych w nowych aranżacjach. Od wiosny 2009 w zespole gra na perkusji Adam Tkaczyk. Jesienią 2009 roku zespół rozpoczął pracę nad nowym albumem. Maj 2010 - premiera najnowszej płyty KOMBII pt. "O miłości". Pierwszy singiel z tej płyty nosi tytuł "Gdzie jesteś dziś".
Z końcem 2010 roku Grzegorz przystąpił do nagrania drugiej w jego karierze płyty solowej. Wydanie albumu planuje się na początek 2012 roku. W 2011 roku Grzegorz wraz ze swoim przyjacielem basistą Waldemarem Tkaczykiem świętować będą 35-lecie pracy artystycznej. W marcu 2012 roku Grzegorz wydał swoją drugą solową płytę pt. "Me & My Guitar" .

W maju 2014 r ukazał się kolejny albym KOMBII "Wszystko jest jak pierwszy raz".

W lutym 2016 roku ukazało się również wydawnictwo "KOMBII Symfonicznie" - największe przeboje zespołu w aranżacjach symfonicznych.

2016 rok to również jubileusz 40lecia pracy Artystycznej Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka. Z tej okazji zaplanowana jest trasa koncertowa "Mega Tour Skawiński&Tkaczyk i Goście".

       
Me & My Guitar, płyta CD
Cena: 39,49 zł

Grzegorz%20Skawinski

  Strona główna Biografia Dyskografia Zespoły Wywiady Sprzęt Galeria Teledyski Forum Kontakt  
  Aktualności Grzegorz Skawiński Kombi
Skawiński
Skawalker
O.N.A.
KOMBII
Kombi
Skawiński
Skawalker
O.N.A.
KOMBII
Najnowsze
Archiwalne
Sprzęt Przejdź do galerii Teledyski Przejdź do Forum Kontakt  


Do prawidłowego wyświetlania strony zalecana jest przeglądarka Mozilla FireFox, Opera lub Google Chrome.
W rozdzielczości 1152x864. Nie polecamy korzystania z Internet Explorer.